Czynsz najmu i ubezpieczenie auta w limicie kilometrówki
Opłata za wynajem samochodu osobowego oraz za jego polisę powinny być zaliczane do kosztów podatkowych tylko do wysokości wynikającej z ewidencji przebiegu pojazdu.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 9 listopada 2016 r. (I SA/Wr 1021/16).
Spółka zawarła umowę najmu samochodu osobowego. Na jej podstawie zobowiązana jest płacić czynsz najmu oraz ponosić wszelkie koszty związane z eksploatacją samochodu (w tym ubezpieczenie przedmiotu najmu). Umowa nie spełnia warunków do uznania ją za podatkową umowę leasingu operacyjnego. W związku z tym we wniosku o interpretację spółka zapytała, czy koszty czynszu wynajmu auta oraz koszt eksploatacyjny w postaci ubezpieczenia przedmiotu najmu powinny być uznawane za koszty używania samochodów w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT, a w konsekwencji, czy będą mogły zostać zaliczone do kosztów podatkowych tylko do wysokości tzw. kilometrówki.
Spółka uważała, że może skorzystać z pełnego odliczenia, ponieważ należy odróżnić koszty eksploatacyjne od kosztów używania.
Organ podatkowy uznał jednak stanowisko spółki za nieprawidłowe. Odwołując się do brzmienia spornego przepisu, stwierdził, że spółka może odliczyć wydatki tylko do wysokości tzw. kilometrówki.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku I SA/Wr 1442/13 uchylił interpretację i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta